Cykling: Tour de France börjar äntligen! På lördag rullar alla 198 proffs av startrampen i Düsseldorf efter varandra. Elie Gesbert (Fortuneo-Vital Concept) är början, en riktig outsider. Titelförsvararen Chris Froome (Sky) kommer att vara den sista att starta loppet 18:32. Tony Martin (Katusha-Alpecin) startar kampen mot klockan 18:20, schweizaren Stefan Küng (BMC) 18:28.
Alla starttider för Tour de France-tidkörningen i Düsseldorf
15:15 GESBERT Elie (Fortuneo-Vital Concept)
15:16 MINNAARD Marco (Wanty Groupe Gobert)
15:17 COLBRELLI Sonny (Bahrain Merida)
15:18 BROWN Nathan (Cannondale-Drapac)
15:19 QUEMENEUR Perrig (Direct Energy)
15:20 LEEZER Thomas (LottoNL-Jumbo)
15:21 BOUHANNI Nacer (Cofidis)
15:22 TEN DAM (Sunweb)
15:23 WELLS Tim (Lotto Soudal)
15:24 HALLER Marco (Katusha-Alpecin)
15:25 BLESSED Rüdiger (Bora-hansgrohe)
15:26 SABATINI Fabio (Quick-Step Floors)
15:27 RENSHAW Mark (måttdata)
15:28 HAYMAN Mathew (Orica-Scott)
15:29 DELAGE Mickael (FDJ)
15:30 ÐURASEK Kristijan (Förenade Arabemiraten)
15:31 GRIVKO Andrey (Astana)
15:32 WYSS Danilo (BMC)
15:33 DE KORT (Trek-Segafredo)
15:34 ERVITI Imanol (Movistar)
15:35 VUILLERMOZ Alexis (Ag2r)
15:36 ROWE Luke (Sky)
15:37 VACHON Florian (Fortuneo-Vital Concept)
15:38 VANSPEYBROUCK Pieter (Wanty Groupe Gobert)
15:39 BOLE Grega (Bahrain Merida)
15:40 CLARKE Simon (Cannondale-Drapac)
15:41 GENE Yohann (Direct Energy)
15:42 GROENEWEGEN Dylan (LottoNL-Jumbo)
15:43 EDET Nicolas (Cofidis)
15:44 ARNDT Nicias (Sunweb)
15:45 DE GENDT Thomas (Lotto Soudal)
15:46 LAMMERTINK Maurits (Katusha-Alpecin)
15:47 BUCHMANN Emanuel (Bora-hansgrohe)
15:48 BRAMBILLA Gianluca (Quick-Step Floors)
15:49 THWAITES Scott (Dimensionsdata)
15:50 ALBASINI Michael (Orica-Scott)
15:51 LE GAC Olivier (FDJ)
15:52 MORI Manuele (Förenade Arabemiraten)
15:53 ZEITS Andrey (Astana)
15:54 DE MARCHI Alessandro (BMC)
15:55 IRIZAR Markel (Trek-Segafredo)
15:56 BENNATI Daniele (Movistar)
15:57 DOMONT Axel (Ag2r)
15:58 KNÄN Christian (Sky)
15:59 HARDY Romain (Fortuneo Vital Concept)
16:00 OFFREDO Yoann (Wanty-Groupe Gobert)
16:01 BOZIC Borut (Bahrain Merida)
16:02 BEVIN Patrick (Cannondale-Drapac)
16:03 BOUDAT Thomas (Direct Energy)
16:04 MARTENS Paul (LottoNL-Jumbo)
16:05 MATE Luis Angel (Cofidis)
16:06 CURVERS Roy (Sunweb)
16:07 BENOOT Tiesj (Lotto Soudal)
16:08 HOLLENSTEIN Reto (Katusha-Alpecin)
16:09 MAJKA Rafal (Bora-hansgrohe)
16:10 VERMOTE Julien (Quick-Step Floors)
16:11 PAUWELS Serge (Dimensionsdata)
16:12 KEUKELEIRE Jens (Orica-Scott)
16:13 PINOT Thibaut (FDJ)
16:14 BONO Matteo (Förenade Arabemiraten)
16:15 CATALDO Dario (Astana)
16:16 SCHÄR Michael (BMC)
16:17 GOGL Michael (Trek Segafredo)
16:18 BETANCUR Carlos (Movistar)
16:19 GAUTIER Cyril (Ag2r)
16:20 NIEVE Mikel (Sky)
16:21 SEPULVEDA Eduardo (Fortuneo-Vital Concept)
16:22 PASQUALON Andrea (Wanty Groupe Gobert)
16:23 ARASHIRO Yukiya (Bahrain Merida)
16:24 ROLLAND Pierre (Cannondale-Drapac)
16:25 PETIT Adrien (Direct Energy)
16:26 WAGNER Robert (LottoNL-Jumbo)
16:27 SENECHAL Florian (Cofidis)
16:28 TIMMER Albert (Sunweb)
16:29 BAK Lars Ytting (Lotto Soudal)
16:30 ZABEL Rick (Katusha Alpecin)
16:31 SAGAN Peter (Bora-hansgrohe)
16:32 TRENTIN Matteo (Quick-Step Floors)
16:33 JANSE VAN RENSBURG Reinardt (Dimension Data)
16:34 CRUCIDY-roman (Orica-Scott)
16:35 GUARNIERI Jacopo (FDJ)
16:36 ATAPUMA Jhon Darwin (Förenade Arabemiraten)
16:37 KOZHATAYEV Bakhtiyar (Astana)
16:38 ROCHE Nicolas (BMC)
16:39 ZUBELDIA Haimar (Trek-Segafredo)
16:40 LORDADA Jesus (Movistar)
16:41 GASTAUER Ben (Ag2r)
16:42 KIRYIENKA Vasil (Sky)
16:43 PICHON Laurent (Fortuneo-Vital Concept)
16:44 BACKAERT Frederik (Wanty Groupe Gobert)
16:45 MORENO Javier (Bahrain Merida)
16:46 BETTIOL Alberto (Cannondale-Drapac)
16:47 TULIK Angelo (Direct Energy)
16:48 ROOSEN Timo (LottoNL-Jumbo)
16:49 SIMON Julien (Cofidis)
16:50 SINKELDAM Ramon (Sunweb)
16:51 ROELANDTS Jurgen (Lotto Soudal)
16:52 KIŠERLOVSKI Robert (Katusha-Alpecin)
16:53 MC CARTHY (Bora-hansgrohe)
16:54 BAUER Jack (Quick-Step Floors)
16:55 VENTER Jaco (Dimension Data)
16:56 HOWSON Damien (Orica-Scott)
16:57 MOLARD Rudy (FDJ)
16:58 MARCATO Marco (Förenade Arabemiraten)
16:59 GRUZDEV Dmitry (Astana)
17:00 MOINARD Amael (BMC)
17:01 DEGENKOLB John (Trek-Segafredo)
17:02 AMADOR Andrey (Movistar)
17:03 BAKELANTS Jan (Ag2r)
17:04 KWIATKOWSKI Michal (Sky)
17:05 PERICHON Pierre Luc (Fortuneo-Vital Concept)
17:06 SMITH Dion (Wanty Groupe Gobert)
17:07 GRMAY Tsgabu (Bahrain Merida)
17:08 TALANSKY Andrew (Cannondale-Drapac)
17:09 VOECKLER Thomas (Direct Energy)
17:10 GESINK Robert (LottoNL-Jumbo)
17:11 LEMOINE Cyril (Cofidis)
17:12 TEUNISSEN Mike (Sunweb)
17:13 HANSEN Adam (Lotto Soudal)
17:14 MACHADO Tiago (Katusha Alpecin)
17:15 POLJANSKI Pawel (Bora-hansgrohe)
17:16 ŠTYBAR Zdenek (Quick-Step Floors)
17:17 EISEL Bernhard (Dimensionsdata)
17:18 IMPEY Daryl (Orica-Scott)
17:19 VICHOT Arthur (FDJ)
17:20 LENGEN Vegard Stake (Förenade Arabemiraten)
17:21 VALGREN Michael (Astana)
17:22 CARUSO Damiano (BMC)
17:23 PANTANO Jarlinson (Trek Segafredo)
17:24 CASTROVIEJO Jonathan (Movistar)
17:25 FRANK Mathias (Ag2r)
17:26 HENAO MONTOYA Sergio (Sky)
17:27 FEILLU Brice (Fortuneo-Vital Concept)
17:28 DEGAND Thomas (Wanty Groupe Gobert)
17:29 CINK Ondrej (Bahrain Merida)
17:30 VAN BAARLE Dylan (Cannondale-Drapac)
17:31 SICARD Romain (Direct Energy)
17:32 BENNETT George (LottoNL-Jumbo)
17:33 NAVARRO Daniel (Cofidis)
17:34 BARGUIL Warren (Sunweb)
17:35 SIEBERG Marcel (Lotto Soudal)
17:36 POLITT Nils (Katusha-Alpecin)
17:37 SAGAN Juraj (Bora-hansgrohe)
17:38 GILBERT Philippe (Quick-Step Floors)
17:39 CAVENDISH Mark (Dimensionsdata)
17:40 YATES Simon (Orica-Scott)
17:41 CIMOLAI Davide (FDJ)
17:42 SWIFT Ben (Förenade Arabemiraten)
17:43 FUGLSANG Jacob (Astana)
17:44 VAN AVERMAET Greg (BMC)
17:45 FELLINE Fabio (Trek Segafredo)
17:46 SÜTTERLIN Jasha (Movistar)
17:47 BARDET Romain (Ag2r)
17:48 THOMAS Geraint (Sky)
17:49 BOUET Maxime (Fortuneo-Vital Concept)
17:50 VAN KEIRSBULCK Guillaume (Wanty Groupe Gobert)
17:51 BRAJKOVIC Janez (Bahrain Merida)
17:52 URAN Rigoberto (Cannondale-Drapac)
17:53 CALMEJANE Lilian (Direct Energy)
17:54 VAN EMDEN Jos (LottoNL-Jumbo)
17:55 CLAEYS Dimitri (Cofidis)
17:56 GESKE Simon (Sunweb)
17:57 GALLOPIN Tony (Lotto Soudal)
17:58 KRISTOFF Alexander (Katusha-Alpecin)
17:59 BURGHARDT Marcus (Bora-hansgrohe)
18:00 MARTIN Daniel (Quick-Step Floors)
18:01 BOASSON HAGEN Edvald (Dimension Data)
18:02 CHAVES Esteban (Orica-Scott)
18:03 KONOVALOVAS Ignatas (FDJ)
18:04 ULISSI Diego (Förenade Arabemiraten)
18:05 LUTSENKO Alexey (Astana)
18:06 PORTE Richie (BMC)
18:07 MOLLEMA Bauke (Trek-Segafredo)
18:08 VALVERDE Alejandro (Movistar)
18:09 NAESEN Oliver (Ag2r)
18:10 LANDA Mikel (Sky)
18:11 MCLAY Daniel (Fortuneo Vital Concept)
18:12 MARTIN Guillaume (Wanty Groupe Gobert)
18:13 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion (Bahrain Merida)
18:14 PHINNEY Taylor (Cannondale-Drapac)
18:15 CHAVANEL Sylvain (Direct Energy)
18:16 ROGLIC Primož (LottoNL-Jumbo)
18:17 LAPORTE Christophe (Cofidis)
18:18 MATTHEW Michael (Sunweb)
18:19 GREIPEL André (Lotto Soudal)
18:20 MARTIN Tony (Katusha-Alpecin)
18:21 BODNAR Maciej (Bora-hansgrohe)
18:22 KITTEL Marcel (Quick-Step Floors)
18:23 CUMMING'S Stephen (Dimensionsdata)
18:24 DURBRIDGE Luke (Orica-Scott)
18:25 DEMARE Arnaud (FDJ)
18:26 MEINTJES Louis (Förenade Arabemiraten)
18:27 ARU Fabio (Astana)
18:28 KÜNG Stefan (BMC)
18:29 CONTADOR Alberto (Trek-Segafredo)
18:30 QUINTANA Nairo (Movistar)
18:31 LATOUR Pierre (Ag2r)
18:32 FROOME Chris (Sky)
Robin G. #Bubb säger
Enligt vilka kriterier bestäms denna startordning?
Michael Faiss säger
Den sista föraren är alltid föregående års vinnare. Annars är det efter lag, alltid en ryttare per lag, där de tre nedersta lagen från varje cykel alltid är de av fjolårets pallryttare i omvänd ordning (Movistar, AG2R, Sky). Vilken förare som får vilken startplats av lagen avgörs alltid internt.
Robin G. #Bubb säger
Tack!